Upcoming gigs

Past gigs

    • 13.11
      Aofaott,
      Aofaott
      Riksscenen
    • Aofaott,
      Aofaott
      20:00
    • 05.11
      Nesheim/Edén,
      Nesheim/Edén
      St. croix huset
    • Nesheim/Edén,
      Nesheim/Edén
      20:00
    • 29.10
      Aofaott,
      Osafestivalen
      Voss
    • Aofaott,
      Osafestivalen
      21:00
    • 23.10
      GKN5,
      Mix Musik
      Malmö Live
    • GKN5,
      Mix Musik
      19:00
    • 22.10
      GKN5,
      Folkmusikcaféet Allégården
      Allégården
    • GKN5,
      Folkmusikcaféet Allégården
      20:00
    • 21.10
      GKN5,
      GKN5
      Ål
    • GKN5,
      GKN5
      00:00
    • 16.10
      GKN5,
      GKN5
      Målselv
    • GKN5,
      GKN5
      20:00
    • 04.04
      Kabaré Va' Mé,
      Efterhäng
      Varberg
    • Kabaré Va' Mé,
      Efterhäng
      17:00
    • 02.04
      GKN5 - Release,
      Folk på Torsdag
      Riksscenen
    • GKN5 - Release,
      Folk på Torsdag
      20:00
    • 20.03
      Guro Kvifte Nesheim, KSO med flere,
      Folkelig Kraft
      Kilden
    • Guro Kvifte Nesheim, KSO med flere,
      Folkelig Kraft
      00:00
    • 28.02
      Thomas & Guro,
      FESTIVAL NUITS POLAIRES
      Geneva
    • Thomas & Guro,
      FESTIVAL NUITS POLAIRES
      00:00
    • 21.02
      Guro Kvifte Nesheim,
      Rørosmartnan
      Rørosmuseet
    • Guro Kvifte Nesheim,
      Rørosmartnan
      13:00
    • 19.02
      Panna mot panna,
      Panna mot panna
      Dalheimers hus, Gøteborg
    • Panna mot panna,
      Panna mot panna
      19:00
    • 07.02
      Kabaré Va' Mé,
      Skolturné i Nybro
      Nybro
    • Kabaré Va' Mé,
      Skolturné i Nybro
      00:00
    • 06.02
      Kabaré Va' Mé,
      Skolturné i Nybro
      Nybro
    • Kabaré Va' Mé,
      Skolturné i Nybro
      00:00
    • 05.02
      Kabaré Va' Mé,
      Skolturné i Nybro
      Nybro
    • Kabaré Va' Mé,
      Skolturné i Nybro
      00:00
    • 04.02
      Kabaré Va' Mé,
      Skolturné i Nybro
      Nybro
    • Kabaré Va' Mé,
      Skolturné i Nybro
      00:00
    • 03.02
      Kabaré Va' Mé,
      Skolturné i Nybro
      Nybro
    • Kabaré Va' Mé,
      Skolturné i Nybro
      00:00
    • 06.01
      Kabaré Va' Mé,
      Kaba
      Morkarla bygdegård
    • Kabaré Va' Mé,
      Kaba
      00:00
    • 06.01
      Kabaré Va' Mé,
      Kabaré Va' Mé
      Morkarla bygdegård
    • Kabaré Va' Mé,
      Kabaré Va' Mé
      00:00
    • 21.12
      Guro Kvifte Nesheim,
      The Source of Christmas
      Cosmopolite
    • Guro Kvifte Nesheim,
      The Source of Christmas
      20:00
    • 21.12
      Guro Kvifte Nesheim,
      The Source of Christmas - Barneforestilling
      Cosmopolite
    • Guro Kvifte Nesheim,
      The Source of Christmas - Barneforestilling
      14:00
    • 20.12
      Thomas & Guro med Kolonien,
      Thomas & Guro med Kolonien vinterturné
      TBA
    • Thomas & Guro med Kolonien,
      Thomas & Guro med Kolonien vinterturné
      00:00
    • 20.12
      Guro Kvifte Nesheim,
      The Source of Christmas
      Cosmopolite
    • Guro Kvifte Nesheim,
      The Source of Christmas
      00:00
    • 12.12
      Guro Kvifte Nesheim, Oskar Reuter, Jonathan Larsson,
      Luciakoncert
      Ängelholm
    • Guro Kvifte Nesheim, Oskar Reuter, Jonathan Larsson,
      Luciakoncert
      18:30
    • 05.12
      Thomas & Guro med Kolonien,
      Folk på Torsdag
      Riksscenen
    • Thomas & Guro med Kolonien,
      Folk på Torsdag
      00:00
    • 04.12
      Thomas & Guro med Kolonien,
      Thomas & Guro med Kolonien vinterturné
      Wasabryggeriet
    • Thomas & Guro med Kolonien,
      Thomas & Guro med Kolonien vinterturné
      19:00
    • 01.12
      Thomas & Guro med Kolonien,
      Thomas & Guro med Kolonien vinterturné
      TBA
    • Thomas & Guro med Kolonien,
      Thomas & Guro med Kolonien vinterturné
      00:00
    • 30.11
      Thomas & Guro med Kolonien,
      Thomas & Guro med Kolonien vinterturné
      Sigridslunds Café
    • Thomas & Guro med Kolonien,
      Thomas & Guro med Kolonien vinterturné
      00:00
    • 29.11
      Thomas & Guro med Kolonien,
      Thomas & Guro med Kolonien vinterturné
      Stallet Folk & Världsmusik
    • Thomas & Guro med Kolonien,
      Thomas & Guro med Kolonien vinterturné
      20:00
    • 17.11
      Guro Kvifte Nesheim,
      Scots Fiddle Festival
      Edinburgh
    • Guro Kvifte Nesheim,
      Scots Fiddle Festival
      16:00
    • 26.10
      Guro Kvifte Nesheim,
      Soloscena "Bjølleslåtten"
      Tre Brør Kafé
    • Guro Kvifte Nesheim,
      Soloscena "Bjølleslåtten"
      12:00
    • 25.10
      Skrekk & Guro,
      Osafestivalen
      Voss Gamle Kino
    • Skrekk & Guro,
      Osafestivalen
      19:30
    • 19.10
      Världens Band,
      Music Port Festival
      Whitby
    • Världens Band,
      Music Port Festival
      00:00
    • 16.10
      Världens Band,
      Världens Band UK Tour 16-20th October
      United Kingdom
    • Världens Band,
      Världens Band UK Tour 16-20th October
      00:00
    • 15.10
      Skrekk & Guro,
      Progkjeller
      Oslo
    • Skrekk & Guro,
      Progkjeller
      20:00
    • 28.09
      GKN5,
      Musik! Musik! Musik! Kultur och folkbildning för alla!
      Frölunda Kulturhus
    • GKN5,
      Musik! Musik! Musik! Kultur och folkbildning för alla!
      13:00
    • 25.09
      Kabaré Va' Mé,
      Kabaré Va' Mé
      Halmstad
    • Kabaré Va' Mé,
      Kabaré Va' Mé
      00:00
    • 03.08
      GKN5,
      Urkult
      Danslogen
    • GKN5,
      Urkult
      16:30
    • 10.07
      Skrekk & Guro,
      Skrekk & Guro @ Bakgården
      Bakgården, Arendal
    • Skrekk & Guro,
      Skrekk & Guro @ Bakgården
      00:00
    • 03.07
      Panna mot panna,
      Bingsjöstämman
      Bingsjöstämman
    • Panna mot panna,
      Bingsjöstämman
      00:00
    • 26.05
      Skrekk & Guro,
      Folkemusikkveka
      Thon Hotel Hallingdal
    • Skrekk & Guro,
      Folkemusikkveka
      00:15
    • 30.04
      GKN5,
      Voss Folkemusikkscene
      Tre Brør Kafé
    • GKN5,
      Voss Folkemusikkscene
      21:00
    • 13.04
      Unni Boksasp Ensemble,
      Arts midwest tour
      Stickney Auditorium
    • Unni Boksasp Ensemble,
      Arts midwest tour
      00:00
    • 07.04
      Unni Boksasp Ensemble,
      Arts midwest tour
      Riggs Theatre, Pierre, SD
    • Unni Boksasp Ensemble,
      Arts midwest tour
      00:00
    • 30.03
      Unni Boksasp Ensemble,
      Arts midwest tour
      Sheldon Theatre, Red Wing, Minnesota
    • Unni Boksasp Ensemble,
      Arts midwest tour
      00:00
    • 23.03
      Unni Boksasp Ensemble,
      Arts midwest tour
      University of Dubuque, Iowa
    • Unni Boksasp Ensemble,
      Arts midwest tour
      19:00
    • 16.03
      Unni Boksasp Ensemble,
      Arts midwest tour
      Prairie du Chien Highschool, Wi
    • Unni Boksasp Ensemble,
      Arts midwest tour
      19:00
    • 01.03
      Skrekk & Guro,
      Skrekk & Guro + Julieth North
      Riksscenen
    • Skrekk & Guro,
      Skrekk & Guro + Julieth North
      20:30
    • 28.02
      Skrekk & Guro,
      Skrekk & Guro @ HPKSM
      studio HPKSM
    • Skrekk & Guro,
      Skrekk & Guro @ HPKSM
      20:00
    • 23.02
      Skrekk & Guro,
      Mysen Folk
      Mysen Folk
    • Skrekk & Guro,
      Mysen Folk
      00:00
    • 03.02
      Thomas & Guro med Kolonien,
      Kolonien @ Domkyrkan
      Domkyrkan Göteborg
    • Thomas & Guro med Kolonien,
      Kolonien @ Domkyrkan
      12:00
    • 01.12
      GKN5,
      GKN5+Folkemusikkpub
      TrondheimFolk
    • GKN5,
      GKN5+Folkemusikkpub
      20:00
    • 27.11
      GKN5,
      TBA
    • GKN5,
      00:00
    • 24.11
      GKN5,
      Bærum spellemannslag 25 år
      Riksscenen
    • GKN5,
      Bærum spellemannslag 25 år
      19:00
    • 17.11
      GKN5,
      Klubb Sam
      Klubb Sam
    • GKN5,
      Klubb Sam
      20:00
    • 16.11
      GKN5,
      Urkult, Kulturflödet
      Urkult
    • GKN5,
      Urkult, Kulturflödet
      21:00
    • 14.11
      GKN5,
      Kafé Station, Umeå
    • GKN5,
      19:00
    • 10.11
      GKN5,
      Stallet Folk & Världsmusik
    • GKN5,
      20:00
    • 09.11
      GKN5,
      FaluFolk
      Geschwornergården
    • GKN5,
      FaluFolk
      19:00
    • 08.11
      GKN5,
      Folkelarm
      Riksscenen
    • GKN5,
      Folkelarm
      21:40
    • 02.11
      GKN5,
      St. Croix
    • GKN5,
      00:00
    • 01.11
      Kabaré Va' Mé,
      Barneforestilling
      Linköpings bibliotek
    • Kabaré Va' Mé,
      Barneforestilling
      00:00
    • 31.10
      Kabaré Va' Mé,
      Barneforestilling
      Hedekas bibliotek
    • Kabaré Va' Mé,
      Barneforestilling
      00:00
    • 30.10
      Kabaré Va' Mé,
      Barneforestilling
      Lysekil
    • Kabaré Va' Mé,
      Barneforestilling
      00:00
    • 07.10
      Beethoven & Banjos,
      Crystal Theatre, Crystal Falls
    • Beethoven & Banjos,
      19:30
    • 06.10
      Beethoven & Banjos,
      Finnish American Heritage Center, Hancock
    • Beethoven & Banjos,
      19:30
    • 05.10
      Beethoven & Banjos,
      Reynold’s Recital Hall,Marquette
    • Beethoven & Banjos,
      19:30
    • 15.09
      Skrekk & Guro,
      Skivrelease
      Perrong 23
    • Skrekk & Guro,
      Skivrelease
      20:00
    • 13.09
      Skrekk & Guro,
      Plateslippkonsert
      MIR
    • Skrekk & Guro,
      Plateslippkonsert
      20:00
    • 11.09
      Skrekk & Guro,
      Plateslippkonsert
      Café Sanaa
    • Skrekk & Guro,
      Plateslippkonsert
      00:00
    • 10.09
      Skrekk & Guro,
      Plateslippkonsert
      Fri bar
    • Skrekk & Guro,
      Plateslippkonsert
      20:00
    • 05.09
      Skrekk & Guro,
      Plateslippkonsert
      Antikvariatet
    • Skrekk & Guro,
      Plateslippkonsert
      20:00
    • 18.08
      Guro Kvifte Nesheim, Johanne Flottorp, Åsmund Solberg + Kristiansand Symfoniorkester,
      Agder folkemusikkarkiv 20 år
      Arendal Kulturhus
    • Guro Kvifte Nesheim, Johanne Flottorp, Åsmund Solberg + Kristiansand Symfoniorkester,
      Agder folkemusikkarkiv 20 år
      00:00
    • 17.08
      Guro Kvifte Nesheim, Johanne Flottorp, Åsmund Solberg + Kristiansand Symfoniorkester,
      Agder folkemusikkarkiv 20 år
      Torvet, Kristiansand
    • Guro Kvifte Nesheim, Johanne Flottorp, Åsmund Solberg + Kristiansand Symfoniorkester,
      Agder folkemusikkarkiv 20 år
      00:00
    • 08.08
      GKN5,
      Folkelarm
      Riksscenen
    • GKN5,
      Folkelarm
      17:30
    • 26.07
      Unni Boksasp Ensemble,
      Stangvikfestivalen
      Todalen
    • Unni Boksasp Ensemble,
      Stangvikfestivalen
      20:00
    • 15.07
      Night Tripper,
      Santarcangelo
    • Night Tripper,
      00:00
    • 14.07
      Night Tripper,
      Santarcangelo
    • Night Tripper,
      00:00
    • 13.07
      Night Tripper,
      Santarcangelo
    • Night Tripper,
      00:00
    • 11.07
      Groupa + Guro Kvifte Nesheim & Ingfrid Breie Nyhus,
      Musik i äppelriket
      Södra Mellby kyrka
    • Groupa + Guro Kvifte Nesheim & Ingfrid Breie Nyhus,
      Musik i äppelriket
      18:00
    • 09.07
      GKN5,
      Boda hembygdsgård
    • GKN5,
      20:00
    • 27.05
      "Said the boy",
      Scotland tour
      Ledger Room, Royal Conservatoire of Scotland
    • "Said the boy",
      Scotland tour
      19:00
    • 26.05
      "Said the boy",
      Scotland tour
      St Mark's Church
    • "Said the boy",
      Scotland tour
      19:00
    • 24.05
      "Said the boy",
      Scotland tour
      Coigach Community Hall
    • "Said the boy",
      Scotland tour
      19:00
    • 23.05
      "Said the boy",
      Scotland tour
      Plockton High School
    • "Said the boy",
      Scotland tour
      19:00
    • 11.05
      Night Tripper,
      Dusseldorf
    • Night Tripper,
      00:00
    • 10.05
      Night Tripper,
      Dusseldorf
    • Night Tripper,
      00:00
    • 09.05
      Night Tripper,
      Dusseldorf
    • Night Tripper,
      00:00
    • 08.05
      Night Tripper,
      Dusseldorf
    • Night Tripper,
      21:00
    • 04.05
      GKN5,
      Konsert & Dans
      Skeppis
    • GKN5,
      Konsert & Dans
      18:00
    • 21.04
      Alligator Gumbo,
      Tranemo
    • Alligator Gumbo,
      15:00
    • 19.04
      Guro Kvifte Nesheim, Thomas Eriksson, Anna Thorstensson,
      Familieforestilling: Kabaré Va' Me'
      Torsås
    • Guro Kvifte Nesheim, Thomas Eriksson, Anna Thorstensson,
      Familieforestilling: Kabaré Va' Me'
      10:00
    • 11.04
      Axel Sondén & Flyttfåglarna/Thomas & Guro,
      Vårkonsert
      Norges Hus
    • Axel Sondén & Flyttfåglarna/Thomas & Guro,
      Vårkonsert
      18:00
    • 07.04
      GKN5,
      Folk & Världsmusikgalan
      De Geer Konsert & Kongress
    • GKN5,
      Folk & Världsmusikgalan
      21:00
    • 22.02
      GKN5,
      Plateslipp
      Riksscenen
    • GKN5,
      Plateslipp
      23:00
      CC: 200/130
    • 21.02
      GKN5,
      Klubb Ankaret: GKN5 Release concert
      Studio HPKSM
    • GKN5,
      Klubb Ankaret: GKN5 Release concert
      00:00
    • 20.02
      GKN 5,
      GKN5 @ Café Zest
      Café Zest
    • GKN 5,
      GKN5 @ Café Zest
      18:00
    • 17.02
      GKN5,
      Skivrelease
      MalmöFolk, Barnens scen, Folkets Park
    • GKN5,
      Skivrelease
      20:00
      CC: 100 kr/ 80kr medlem/ 50 kr student
    • 28.01
      Tett på Tellef Kvifte og Guro Kvifte Nesheim
      Riksscenen
    • Tett på Tellef Kvifte og Guro Kvifte Nesheim
      14:00
      CC: 200/130